«ДІМ, ЩО РЯТУЄ». Виставка в Музеї Булгакова до 80-ї річниці трагедії Бабиного Яру / «THE HOUSE THAT SAVES». Exhibition at the Bulgakov Museum to the 80th Anniversary of the Babyn Yar tragedy

Музей Булгакова

презентує

виставку

«Дім, що рятує»

нова виставка в музеї М. Булгакова

до 80-ї річниці трагедії Бабиного Яру

28 вересня з 12:00 на першому поверсі музею розпочинає роботу нова виставка, яка діятиме протягом жовтня. Виставкою «Дім, що рятує» Літературно-меморіальний музей Міхаїла Булгакова  доєднується до Українського проекту «Бабин Яр».

Цьогоріч 29 вересня виповнюється 80 років з початку масових вбивств у Бабиному Яру. Україна і весь світ вшановують пам’ять невинно загиблих і вклоняються тим, хто отримав почесне звання Праведника за порятунок людей в трагічні часи. Після Голокосту законом держави Ізраїль звання «Праведник народів світу» присвоюється людям, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

Надходження нових відомостей та документів розширило наші знання про дві родини, дотичні до сім’ї Булгакових. Перша – родина Глаголєвих, дев’ять осіб з якої мають звання «Праведники народів світу» і представлені в Меморіальному комплексі історії Голокосту Яд Вашем (Єрусалим).

Старший в родині – отець Алєксандр Глаголєв, видатний учений-гебраїст, якого за життя називали «київський святий». Отець Алєксандр зупиняв єврейські погроми на Подолі, а його аргументований виступ на судовому процесі у справі Бейліса дав змогу звільнити невинно звинуваченого. Духівник сім’ї Булгакових, він вінчав Міхаїла Булгакова і Тетяну Лаппа. Отець Алєксандр увійшов до роману «Біла гвардія» під власним ім’ям.

Старший син – отець Алексій продовжував благородну місію батька по рятуванню життів багатьох єврейських сімей під час Другої світової війни. Йому допомагали дружина Тетяна, син Ніколай і донька Магдаліна. Всі вони визнані Праведниками народів світу, їхні імена занесені до списків Яд Вашем.

Особливе значення для нас мають відомості про сім’ю Лістовнічих-Кончаковських – хазяїв дому № 13 на Андріївському узвозі. Саме у В.П. Лістовнічого знімала булгаковська сім’я другий поверх. Василію Лістовнічєму, архітектору, інженеру, педагогу, почесному громадянину Києва, присвячена постійна музейна виставка. Після громадянської війни дочка В.П. Лістовнічого Інна Василівна з чоловіком Ніколаєм Івановичем Кончаковським займали в будинку № 13 кілька кімнат, та під час окупації Києва вони, ризикуючи власним життям, переховували у себе велику єврейську родину Славензонів, переправивши у домовій книзі єврейське прізвище глави сім’ї на російське – Славенцов.

Усі троє – Інна, Ніколай і Валерій Кончаковські отримали звання Праведників Бабиного Яру.

Виставка складається з кількох частин:  «Живе слово» – доповнення виставки «Глаголєви»; «Лістовнічі-Кончаковські» – доповнення виставки «Василій Павлович Лістовнічій»; «Праведники» – нові матеріали надані журналісткою Маргаритою Ормоцадзе Яковлєвою, нашим співавтором; інсталяція «29 вересня 1941року» об’єднує всі частини в єдине ціле.

На виставці представлено матеріали з колекції Літературно-меморіального музею М. Булгакова та з приватних колекцій родин Глаголєвих та Лістовнічих-Кончаковських. Музей висловлює подяку за надані матеріали Марії Глаголєвій, Зінаїді Пальян, Михайлу Шуранову, Тетяні Кончаковській, а також Маргариті Ормоцадзе Яковлєвій за надані матеріали та співпрацю у створенні виставки.

Вхід вільний.

 

Музей Булгакова

Київ, Андріївський узвіз, 13

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.